Log in

Latex. Верстаємо диплом красиво

Latex. Верстаємо диплом красиво Latex. Верстаємо диплом красиво

LaTeX (вимовляється «лат́еx») — мова розмітки даних та пакет макросів TeX для високоякісного оформлення документів, створений Леслі Лампортом (англ. Leslie Lamport). Вважається стандартом де-факто для підготовки математичних і технічних текстів для публікації в наукових виданнях.

На відміну від текстових процесорів, особливу увагу в LaTeX приділено відокремленню змісту статті від оформлення. LaTeX пропонує засоби для підготовки структурованих документів — документів, автор яких має можливість основну свою увагу зосередити на змісті, а оформлення і решту рутинної роботи перекласти на програму. Вхідні файли LaTeX можна порівняти із програмами.

Рекомендована література:

Тепер перейдемо до встановлення програмного забезпечення для роботи з TeX.

 

Встановлення та налаштування MiKTeX 2.9 

Необхідно завантажити інсталятор MiKTeX 2.9 (У нашому випадки це буде MiKTeX 2.9 Net Installer - це можна зробити на офіційному сайті MiKTeX). Вага файлу близько 7 Mb. Але це  всього лише інсталятор.
Після цього запускаємо інсталятор (клікаємо на файл setup-2.9.*****.exe два рази) і погоджуємося з умовами ліцензії.

З'являється вікно, яке Вас запитує чи завантажити MiKTeX,  чи розпочати установку одразу.
Якщо ми хочемо мати архів, щоб передати знайомому, або ж перенести на інший комп, вибираємо завантаження (Download MiKTeX).
Якщо ж Ви впевнені, що диск С у Вас не переповнений і що зв'язок з інтернетом у Вас не перерветься, то можете вибрати Install MiKTeX, щоб відразу після скачування розпочалася інсталяція.
Але сенсу особливого в цьому немає.

Система запитує у Вас яку версію завантажувати: основну (Basic) або ж повну (Complete). Тиснемо на повну версію (Complete MikTeX), тому що у нас місця на диску багато (близько 1Gb в стислому вигляді), а часу потім шукати пакети мало. Ми люди недосвідчені, так що краще налаштувати один раз і забути. Тут необхідно зауважити, що викачування досить розумне. Якщо зв'язок перервався, то після запуску система перевірить, що вже завантажено і почне качати з нового місця. Так що можна завантажувати в кілька прийомів. 
Простота повної версії в тому, що нам не знадобиться заливати окремо бімер (beamer), фонти, українську мову і т.д. Загалом легше життя і безтурботніше.

Вибираємо будь-який з запропонованих репозиторіїв. Від них залежатиме тільки швидкість завантаження пакетів.

Інсталятор запитує куди залити файли. Тиснемо на Browse і вказуємо куди ми будемо складати файли з MiKTeX'ом (для подальшої інсталяції). Ну, головне, щоб там місце було. 

Далі залишається тільки клікнути по кнопці Start і насолоджуватися виконаною роботою.

Процес завантаження пакетів займе деякий час, так що не лякайтеся, якщо він забере у вас близько години (час завантаження дуже залежить від вашого інтернет-з'єднання і сервера, який ви вибрали!).

Вітаю: якщо ви дісталися до цієї стадії, то завантаження пройшло успішно і залишилося лише інсталювати щойно завантажені пакети даних. Якщо ж у вас виникла помилка під час завантаження, не впадайте у відчай: досить заново виконати всі вище перераховані дії і продовжити завантаження з перерваного місця.

Завантаження завершено! Приступаємо до установки.

 Щоб не виконувати вищенаведені кроки, можна взяти дистрибутив TeX'у у знайомих (наприклад у викладачів) 

 

Установка MiKTeX 2.9

Згадуємо, де у нас лежав інсталятор (файл setup-2.9.*****.exe). Тиснемо на нього, але на цей раз ми уже будемо встановлювати (тобто вибираємо Install MiKTeX).

Далі виконаємо ряд вже знайомих нам дій.

З'являться дві кнопки - хто буде використовувати TeX. Ну, скажімо, тиснемо першу кнопку (всі) або тільки Ви (другу кнопку) - цей варіант використовується виключно для зручності.

Тепер необхідно вказати директорію, куди ми завантажили MiKTeX 2.9 (згадуємо!).

Далі, необхідно вказати директорію, куди будете інсталювати MiKTeX.

За замовчуванням вибираємо розмір паперу формату A4 і установку додаткових пакетів на вимогу (Ask me first).

Тепер все готове до установки. Впевнено тиснемо Start.

Процес установки теж займе деякий час, тому можна випити кави (не забудьте мені горнятко налити)

Все, ми вдало встановили MiKTeX 2.9.

 

Налаштування MiKTeX 2.9

Тепер необхідно налаштувати переноси слів у MiKTeX. 

Для запуску MiKTeX Options відкриємо:

Пуск → Програми → MiKTeX 2.9 → Maintenance → Settings.

Переконаємося, що на вкладці Languages відзначені галочками english, russian, ukrainian.

Додатково: (Registering a User-Managed TEXMF Directory)

Перейдемо на вкладку Roots і додамо нову директорію (наприклад "Local TeX Files"). Для цього клікнемо по клавіші Add і виберемо директорію "Local TeX Files", якщо її не існує, то створіть її.

 

Тепер необхідно для збереження операцій оновити бази та формати. Для цього клікнемо по "Refresh FNDB" і "Update Formats" відповідно. На цьому початкове налаштування MiKTeX завершено

 Про встановлення редакторів (наприклад WinEdt) продовжимо. При нагоді...

 

Люди, які беруть участь у цій бесіді

Коментарі (10)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Уважаемый автор, статья по установке MiKTeX конечно хороша, но к названию темы статьи: „Latex. Верстаємо диплом красиво“, относится с натяжкой. В любом случае, напишите про вёрстку диплома по стандартам вашего ВУЗа, будет очень полезно.<br...

Уважаемый автор, статья по установке MiKTeX конечно хороша, но к названию темы статьи: „Latex. Верстаємо диплом красиво“, относится с натяжкой. В любом случае, напишите про вёрстку диплома по стандартам вашего ВУЗа, будет очень полезно.<br />Книги в списке не современные, и пригодятся только после постижения основ по более свежей литературе (надеюсь что вы о ней умолчали неумышленно).<br />Сам же, начинал с книг:<br />1. Сверстай диплом красиво (2010): LaTeX за три дня — [url]http://www.stolyarov.info/books/pdf/latex3days.pdf[/url]<br />2. Балдин Е. М. Компьютерная типография LaTeX (2008,2012,2013) — [url]http://mirrors.ctan.org/info/russian/Computer_Typesetting_Using_LaTeX/ctex.pdf[/url]<br />Считаю их во многом незаменимыми и дополняющими друг друга.

Детальніше
This comment was minimized by the moderator on the site

Дякую за коментар:<br />Я запізнився із розташуванням стандартів (стильових файлів і т.д.) дипломних-магістерських робіт нашого вузу. Єдина причина: обмаль часу. Для мене сайт і його контент - все ж таки хобі і мабуть звідси усі проблеми. Але...

Дякую за коментар:<br />Я запізнився із розташуванням стандартів (стильових файлів і т.д.) дипломних-магістерських робіт нашого вузу. Єдина причина: обмаль часу. Для мене сайт і його контент - все ж таки хобі і мабуть звідси усі проблеми. Але старатимуся виправитися. Зокрема з Вашою допомогою. <br />По-перше, з вашого дозволу, розміщу пропоновану вами літературу (наперед дякую) .<br />По-друге: мабуть буде варто розширити статтю про LaTeX до окремої категорії сайту.<br />По-третє: якщо у вас є пропозиції щодо наповнення цієї категорії чи власні статті (!), які допоможуть студентам, готовий опублікувати на нашому сайті (мій мейл в контактах). Наші (і не тільки наші) студенти будуть вам вдячні.<br />Вдалого дня

Детальніше
This comment was minimized by the moderator on the site

Хорошо сделали разместив ссылки вначале списка литературы. :-) <br />И благодарю за пояснение вашей роли на этом ресурсе. А уже есть готовые стилевые файлы? Я к тому, что над своей дипломной работой провозился изрядно, зато у комиссии вопросов по...

Хорошо сделали разместив ссылки вначале списка литературы. :-) <br />И благодарю за пояснение вашей роли на этом ресурсе. А уже есть готовые стилевые файлы? Я к тому, что над своей дипломной работой провозился изрядно, зато у комиссии вопросов по оформлению не возникло.<br />На счёт расширения под отдельную категорию — мысленно поддерживаю. Но начинать нужно с обычного реферата, презентации, и постепенно приводя к дипломной.<br />Касаемо статьи... уже подумываю написать о том как писал дипломную работу, но это в отдалённых планах, и только если очень очень будет нужно не только мне.<br />На данный момент имеется сборка мотивирующих цитат, прочитав которые у многих появится смысл изучить LaTeX, люди в них приводят примеры из реальной жизни. Можно разместить сперва их, если цензура пропустит. :roll: <br />LaTeX и образование. Подборка цитат: [url]http://blogs.mail.ru/mail/theism/1CE1B773FCBC71D6.html[/url]

Детальніше
This comment was minimized by the moderator on the site

Якшо Ви на мех-маті не вмієте встановлювати Тех, то він Вам і не потрібен, то точно!<br />P.S. заглядав сюди з надією найти хоча б стильовик...

This comment was minimized by the moderator on the site

заглядав сюди з надією найти хоча б стильовик...
<br />Так, спізнив зі стильовиками. Мабуть усе перенесемо уже на наступний рік

This comment was minimized by the moderator on the site

я не підкажете як встановити tex ? так щоб наочно

This comment was minimized by the moderator on the site

підкажемо :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Гарно але пізно)

This comment was minimized by the moderator on the site

:lol: ну вже не буду витирати..

This comment was minimized by the moderator on the site

Дуже гарна інструкція до речі.. Цікаво би ще детальніше про налаштування MiKTex та WinEdt

There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua