Четвер, 07 вересня 2017 Автор Опубліковано в Відомі особистості

Зайончковський Владислав (Władysław Wojciech Zajączkowski)

(4 голосів)
Перегляди: 9378 разів

Зайончковський Владислав (Władysław Wojciech Zajączkowski)

Владислав Войцех Зайончковський народився 12 квітня 1837 року в Стрижові біля Жешува в родині аптекаря Яна і Алойзи з дому Токарської. Після початкової школи у 1844-1847 роках він навчався до 1853 року у гімназії в Жешуві, у сьомому і восьмому класах продовжував навчання в гімназії у Кракові, яку закінчив у 1855 році. В цьому ж році почав навчання у Ягеллонському університеті, де вивчав математику, фізику та природознавство. У 1861 році отримав ступінь доктора філософії на основі праці «Stosunki barometryczne Krakowa». Уже з 1858 року він працював на посаді асистента кафедри фізики Ягеллонського університету.

У 1861-1862 роках В. Зайончковський  навчався в університетах Гетінгену, Берліна і Відня. Після повернення габілітувався у Ягеллонському університеті і працював тут доцентом кафедри елементарної математики. З 1864 року він викладав механіку, а з 1867 року як професор аналітичну геометрію, інтегральне числення та диференціальні рівняння у Варшавській Головній школі. Тут у 1867 році він дістав ступінь доктора математики за працю «Teoryja równań różniczkowych». Після закриття Головної школи у 1869 році, В. Зайончковський до 1872 року викладав у Варшавському університеті.

Після переходу В. Жмурка до Львівського університету В. Зайончковський був призначений на його місце звичайним професором і керівником кафедри математики Технічної академії у Львові. Тут він залишився працювати до кінця життя. У Львові в 1872-1874 роках він був деканом інженерного факультету, двічі був вибраним ректором у 1878-1879 і 1885-1886 роках.

У 1872 році Зайончковський став членом-кореспондентом, а  в 1891 – дійсним членом краківської Академії наук. Він був членом Товариства точних наук в Парижі, з 1886 до 1891 року – Крайової шкільної ради. Багато працював над покращенням викладання математики як в школах, так і в Політехнічній школі. Дворічний курс математики в Технічній академії (пізніше Політехнічній школі) мав два розділи Математика I і Математика II. Математика I містила аналітичну геометрію, елементи вищої алгебри, вступ до аналізу та диференціальне та інтегральне числення функцій однієї змінної. Програма курсу Математика ІІ, який у 1893-1894 році В. Зайончковський читав 6 годин щотижня протягом двох семестрів виглядала так:

  1. Вищий аналіз;
    1. Теорія означених інтегралів. Способи обчислень. Кратні інтеграли. Інтеграли Ейлера. Інтеграли та ряди Фур’є.
    2. Теорія функцій комплексних змінних. Похідні та інтеграли функцій комплексних змінних. Загальні властивості аналітичних функцій.
    3. Теорія диференціальних рівнянь. Складання диференціальних рівнянь. Теорія якобіанів. Інтегрування диференціальних  рівнянь першого і вищих порядків, зокрема лінійних. Інтегрування систем звичайних диференціальних рівнянь. Інтегрування диференціальних рівнянь з частинними похідними першого порядку, лінійних і загальних 3-ох змінних.
    4. Основи варіаційного числення.
  2. Загальна теорія ліній, кривих та поверхонь;
    1. Дотичні та кривина ліній та поверхонь. Поверхні другого порядку.
    2. Лінії та криві на поверхні. Лінії кривини, геодезичні та асимптотичні.
    3. Кубатура. Квадратура поверхні.

         Для студентів Політехнічної школи  В. Зайончковський також читав спеціальні курси. Наприклад, у 1873/1874 навчальному році «Теорія ймовірностей», у 1874/1880 «Теорія і застосування еліптичних функцій», у 1892/1893 «Теорія аналітичних функцій».

         З 1881 року В. Зайончковський як доцент читав лекції з аналітичної геометрії, вищої алгебри та диференціальних рівнянь у Львівському університеті. У цей час він дав дуже добру оцінку науковим працям В. Кретковського, що було не схвально сприйнято  професором Жмурком. Мабуть тому В. Зайончковський припинив свою працю в університеті.

         В науковому плані В. Зайончковський був багатостороннім математиком: цікавився диференціальними рівняннями, механікою, геометрією та алгеброю. Головними ділянками його досліджень  були диференціальні рівняння, аналітична геометрія і математичні методи фізики. Він подав певні оригінальні методи розв’язування проблем, зв’язаних з інтегруванням систем рівнянь в частинних похідних першого порядку у випадку багатьох незалежних змінних.

         В. Зайончковський опублікував більше 50 робіт, в тому числі 10 наукових книг і підручників як академічних, так і шкільних, які кілька разів перевидавались. У нього є публікації з історії, дидактики, а також науково-популярні.

         На особливу увагу заслуговує 904-сторінкова монографія «Wykład nauki o równaniach różniczkowych», яка була видана в Парижі у 1877 році. Це була перша монографія з диференціальних рівнянь польською мовою. Монографія містить майже повну інформацію про стан теорії диференціальних рівнянь як звичайних, так і в частинних похідних до 70 років 19 століття.

         Він був автором і інших обширних підручників: Geometria analityczna, Warszawa, 1884, str. 511, Zasady algebry wyższej, Lwów, 1884, str. 286, а також книги C.K. Szkoła Politechniczna we Lwowie, Lwów, 1894.

         В кінці життя у В. Зайончковського наступала швидка втрата зору. Помер у  Львові 7 жовтня 1898 року.

Література:

Koroński Jan Władysław Zajączkowski (1837-1898) i jego monografia z równań różniczkowych // Antiquitates Mathematicae, Vol. 3, 209, str. 47-64;
Dickstein S. Władysław Zajączkowski // Wiadom. mat. 2 (1898), str. 258-260;
Program C.K. Szkoły Politechnicznej... 1878-1900.

Монографія «Wykład nauki o równaniach różniczkowych»

Я. Г. Притула

Ярослав Григорович Притула
кандидат фізико-математичних наук
доцент кафедри математичного і функціонального аналізу

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Наші контакти

Ідея, дизайн, верстка і т.д.:
Олег Романів