Log in

Качмаж Стефан (Stefan Kaczmarz)

Стефан Мар'ян Качмаж народився 20 березня 1895 року в місті Самборі (тепер Львівська область). Його батько Миколай Качмаж був судовим службовцем. Мати Емілія походила з родини Смичинських. В документах щодо релігії Стефан Качмаж іноді писав, що є греко-католиком, іноді – римо-католиком.

У початковій школі він навчався в 1901 – 1095 роках в Кентах, повіт Бяла. В гімназії спочатку навчався у Вадовіцах у 1905 – 1907 роках, а в 1907 – 1913 у другій державній гімназії у Тарнові, яку закінчив з відзнакою. У вересні 1913 року С. Качмаж вступив на філософський факультет Ягеллонського університету, де вивчав математику, фізику та хімію.

З початком Першої світової війни С. Качмаж 1 вересня 1914 року вступив до Польських Легіонів. Після їхнього розпуску він відмовився скласти присягу і був інтернованим, а у березні 1918 року був звільнений з війська. У цьому ж році він повернувся на навчання до Ягеллонського університету, який закінчив у 1922 році. Протягом цього часу він служив певний час в Академічному батальйоні (листопад 1918 – лютий 1919), у Польському війську (липень 1920 – листопад 1920).

Для отримання фаху вчителя С. Качмаж закінчив у жовтні 1922 року Педагогічні студії Ягеллонського університету. Вчительський іспит складав уже у Львові і в 1930 році отримав диплом вчителя середніх шкіл. З 1 жовтня 1921 року до кінця вересня 1923 року він працював асистентом кафедри математики в Гірничій академії у Кракові.  

З 1 листопада 1923 року, за намовою Стефана Банаха, С. Качмаж перейшов на посаду асистента другої кафедри математики Львівської Політехніки, де до вересня 1922 року працював С. Банах. Кафедрою керував професор Антоній Ломніцький. С. Качмаж там займав посади: молодшого асистента (1923 – 1924), старшого асистента (1924 – 1934), ад’юнкта (1934 ‒ 1939). На рільничо-лісничому та загальном факультеті він читав такі лекції: аналітична геометрія, вибрані розділи вищого аналізу, інтегральні рівняння, алгебраїчні криві, тригонометричні та ортогональні ряди, основи алгебри, теоретична арифметика, неевклідова геометрія, теорія груп, прикладна математика.

У 1924 році С. Качмаж подав до Ради філософського факультету Львівського університету докторську працю “O związkach pomiędzy pewnymi typami równań  funkcyjnych i różniczkowych”. Рецензентами праці були С. Рузевич та Є. Жилінський. 26 червня 1924 року відбувся іспит з математики і астрономії. Екзаменаторами були професори С. Рузевич, Є. Жилінський, Н. Штайнгауз, М.Ернст, С. Кшетеневський. Іспит з філософії – 6 жовтня 1924 року. На офіційній церемонії 13 жовтня 1924 року його промотором був С. Рузевич.

 

Далі тематика його наукових праць стосується теорії ортогональних систем та рядів. З дослідженням на цю тематику він виступав на першому Конгресі польських математиків у Львові (1927), Міжнародному конгресі математиків в Болоньї (1928), першому Конгресі математиків слов’янських країн у Варшаві (1929).

У 1929 році відбулася габілітація С. Качмажа у Львівському університеті. Габілітаційна праця була надрукована окремою брошурою “O zbieżności i sumowalności rozwinięć ortogonalnych”. На габілітаційному колоквіумі йому були поставлені запитання:

 • проф. Г. Штайнгауз — джерела теорії ортогональних рядів в математичній фізиці, в інших галузях прикладної і чистої математики (наприклад, в алгебрі);
 • проф. Є. Жилінський — найновіші течії в математичному аналізі; проблеми основ математики, наприклад інтуїцизм;
 • проф. С. Рузевіч — вплив теорії множин на розвиток класичного аналізу; функції, які зображені аналітично; нерозв’язані проблеми з теорії чисел;
 • проф. С. Банах — сьогоднішній стан проблем збіжності і підсумовування ортогональних рядів; неевклідова геометрія.

Процес габілітації закінчився лекцією на тему «Абстрактні простори».

У 1932 році С. Качмаж провів шість місяців у Кембриджі та два місяці у Гетінгені, маючи стипендію Національної федерації культури. Там він спілкувався з Г. Х. Харді, слухав лекції Н. Вінера та інших.

У 1935 році він мав доповідь на Міжнародному конгресі математиків в Осло. В цьому ж році була опублікована монографія “Theorie der Orthogonal reihen”, авторами якої були С. Качмаж та Г. Штайнгауз. Ця монографія згодом була перекладена і видана російською мовою (1958).

Після габілітації як приват-доцент С. Качмаж прочитав такі курси у Львівському університеті: неевклідова геометрія, інтегральні рівняння з застосуванням до рівнянь фізики, інтеграл Фур’є та його застосування, ізопараметричні задачі, геометрія опуклих тіл, спеціальні розділи диференціальної геометрії, ряди Фур’є, аналітична геометрія, елементи математичної статистики, номографія, математика для природничників.

Науковий доробок С. Качмажа складає монографія та 32 наукові статті. Його праці стосуються проблем збіжності та підсумовування ортогональних рядів, теорії функцій дійсної змінної, зокрема, функційних рівнянь, а також застосувань математики.

Хоча більшість наукових результатів стосуються теорії ортогональних систем, однак, найбільш цитованою є його праця, яка містить метод наближеного розв’язування систем лінійних рівнянь дуже великої кількості змінних. Ця стаття — “Angenäherte Auflösung von Systemen linearer Gleichungen” — була опублікована у 1937 році. Англійський переклад опублікований  у 1993 році: “Approximate solution of systems of linear equations”// Internat. J. Control 57 (1993), no. 6, 1269 – 1271 (цей переклад подаємо).

Метод Качмажа має і сьогодні широке застосування в прикладній математиці. Він ввійшов до академічних підручників, наприклад, тих, що стосуються комп’ютерної томографії.

На початку Другої світової війни С. Качмаж як поручик резерву           отримав 2 вересня 1939 року повістку про прибуття до Варшави. Наступного дня він виїхав в однострої до Варшави. 5 вересня 1939 року дружина отримала поштову картку, яку він вислав їй з дороги. То була остання інформація про Качмажа. Є дві версії його смерті: він загинув у вересні 1939 року під Умястовим або був у радянському полоні і загинув в Катині. Дослідники більше схиляються до першої версії.

С. Качмаж був одружений у 1928 році з Геленою Фірліцькою, яка була вчителькою початкової школи в Новім Сончу. Вони мали двох дочок Христину і Здіславу. У квітні 1940 року дружину Качмажа з дочками було вивезено до Семипалатинська, що в Казахстані. Колега Качмажа ще з служби в легіонах, керівник кафедри астрономії університету Еугеніуш Рибка писав у різні інстанції — Обком партії і до самого Сталіна — про помилкоке вивезення сім’ї Качмажа. Ці листи підписували Банах, Мазур, Ломніцький, Рубінович. Восени родина Качмажа повернулась до Львова і Гелена працювала лаборанткою на кафедрі астрономії. Після переїзду до Польщі вона була секретаркою на кафедрі Е. Рибки у Вроцлавському університеті.

Література:

 1. Maligranda L. Stefan Kaczmarz (1895 – 1939) // Antiquitates Mathematicae Vol. 1, 2007, 15 – 67.
 2. ДАЛО, ф. 26, оп. 5, оп. 819.
 3. Prytula Ja. Doktoraty z matematyki i logiki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w latach 1920 – 1938 // Dzieje Matematyki Polskiej, pod. W. Więsława, Wrocław, 2012, s. 137 – 161.
Я. Г. Притула

Ярослав Григорович Притула
кандидат фізико-математичних наук
доцент кафедри математичного і функціонального аналізу

Коментарі (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua