Log in

Бірнбаум Зігмунд Вільгельм

Зігмунд Вільгельм Бірнбаум (Zygmunt Wilhelm Birnbaum)

         З. В. Бірнбаум народився 18 лютого 1903 року у Львові в родині Ісаака і Лінди з дому Небенцаль. Батько був підприємцем, торгував лісом. З 10-ти років Бірнбаум пішов у перший клас приватної гімназії. З початком I світової війни родина Бірнбаумів переїхала до Відня. Тут З. В. Бірнбаум навчався самостійно під керівництвом репетитора і в 1915-1918 роках складав екстерном іспити перед державною екзаменаційною комісією. Після повернення до Львова він навчався в 7 та 8-му класах 10-тої державної гімназії, де у 1921 році отримав атестат зрілості з відзнакою. На гімназійних канікулах він самостійно опанував підручники з вищої математики.

         Хоча З. В. Бірнбаум цікавився математикою, однак під тиском родини мусив вибрати більш практичні напрями навчання. Спроби вступити на медицину та політехніку були невдалі, оскільки тоді існував на багато напрямів «numerus cleusus» (відсоткові обмеження для вступників євреїв, українців та інших національностей). Йому вдалося вступити на факультет права та політичних наук університету Яна Казимира у Львові. Навчався З. В. Бірнбаум з великим успіхом і мав державну стипендію. Оскільки студент самостійно вибирав курси, які він слухав, то з 1922 року він уже вибирав курси з математики. На семінарі з права З. В. Бірнбаум виступив з рефератом математичної праці Дердь Пойа про виборчі системи (нині ця теорія читається в курсі «Математика в суспільних науках»).

         У 1925 році З. В. Бірнбаум отримав ступінь магістра права і протягом року проходив практику. Правником  він не став, далі він зайнявся вивченням математики. У 1925-1928 роках він був студентом математично-природничого факультету Львівського університету.  Одночасно в лютому 1926 року Бірнбаум  був допущений до складання вчительських іспитів на право викладання математики як основної дисципліни і «науки громадянина» як додаткової дисципліни.

         Іспити з математики та з «наук громадянства» він складав у травні і червні 1926 року, а з педагогіки – у червні 1929 року після вчительської практики в гімназіях Львова (про процедуру складання вчительських іспитів і запитання, які ставились, див. «Вчительські іспити»).

         12 червня 1928 року З. В. Бірнбаум  подав до Ради математично-природничого факультету заяву про допуск його до докторських іспитів. Разом із заявою подав докторську працю «O jednoznacznie odwracalnych funkcjach analitycznych» (рукопис з 61 сторінки). За тодішніми умовами кандидат повинен був мати прослуханих 8 півріч (або 12 триместрів). З. В. Бірнбауму не вистачало одного року, але Рада врахувала складені колоквіуми та іспити з математичних дисциплін, які були записані до «індексу» під час навчання на правничому факультеті і 26 червня допустила його до складання докторських іспитів.

         Докторську працю Г. Штайнгауз оцінив на «добре» (7.11.1925), С. Банах (5.05.1929) поділив думку Штайнгауза.

         Екзамен з математики та додаткової дисципліни приймала комісія (16.10.1929) у складі С. Банаха, Г. Штайнгауза, Є.Жилінського.

         З. В. Бірнбаум  так згадує про іспит з астрономії:

Декан Ернст [в цей час деканом був Є. Жилінський, а М. Ернст – професор фізики – був екзаменатором], який мав з цього предмету екзаменувати, не з’явився з приводу хвороби і решта членів комісії, Банах і Штайнгауз були проінструктовані, щоб самі провели іспит. Задали мені одне запитання: «Чи можете назвати принаймні один інструмент, поза телескопом, який вживають астрономи в їхніх дослідженнях?»

         Комісія одноголосно поставила оцінку «відмінно». З оцінкою «відмінно» був складений також іспит з філософії (28.06.1929).

         Офіційно промоція диктора філософії З. В. Бірнбаума відбулася  24.10.1929 року. Промотором був Штайнгауз.

          У день після промоції З. В. Бірнбаум  виїхав на подальші студії до Гетінгену. Тут він слухав лекції Ландау, Куранта, Бернайса, Вегнера та інших. Тут він прослухав у Фелікса Берштейна лекції з актуарної математики, брав участь у семінарі з математичної статистики і отримав диплом актуарія.

         У Гетінгені З. В. Бірнбаум  разом з В. Орлічем написали дві статті, в яких розширили поняття простору Лебега  Пізніше тематику введеного простору продовжував Орліч і цей простір називають простором Орліча.

         У 1931 році З. В. Бірнбаум почав працювати актуарієм у віденській страховій фірмі Phoenix. Тут працювали відомі математики Хеллі (E. Helly), Лукаш (E. Lukacs). У Відні він зустрічався з Р. фон Мізесом. Згодом З. В. Бірнбаум  написав разом з Шраєром статтю, яка стосувалась аксіоматики Мізеса в теорії ймовірностей. У 1932 році він став головним актуарієм у Львівській філії фірми, яка стала незалежною фірмою Feniks.

         У 1937 році З. В. Бірнбаум після багаторічних зусиль отримав візу і виїхав до Америки, маючи статус кореспондента видання “Ilustrowany kurier codzienny”. Там він відновив знайомства з Гетінгена. У 1939 році, маючи рекомендації Р. Куранта, Е. Ландау та А. Айнштайна отримав посаду статистика в University of Washington в Сієтлі. Там він організував у 1948 році лабораторію статистичних досліджень, якою керував до виходу на пенсію у 1974 році.

         У цей час Бірнбаум вів наукові дослідження в галузі ймовірнісних нерівностей, зокрема двовимірних нерівностей Чебишева. Ці ідеї були продовженням праць Ф. Бернштейна.

         У 1967-1970 роках З. В. Бірнбаум був редактором «Annalis of Mathematical Statistics», виконував обов’язки президента Інституту математичної статистики.

         У 1939-1940 роках З. В. Бірнбаум був залучений до спроб Г. Штайнгауза покинути окупований Радянським Союзом Львів і виїхати на Захід.

         Був одружений з Гільдою з дому Мерцбах, подружжя мало двох дітей: сина Ріхарда і доньку Анн.

Помер З. В. Бірнбаум у Сієтлі 15 грудня 2000 року.

Література:
W.A.Woyczynski. Szukając Birnbauma // Wiad. matem. XXXIII (1920), s. 137-154; Duda 2; Prytula Ja. Doktoraty z matematyki i logiki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w latach 1920-1938 // Dzieje matematyki polskiej (pod red. W.Więsława), Wrocław, 2012, s. 137-161; Оля Гнатюк. Відвага і страх, 2015.

Я. Г. Притула

Ярослав Григорович Притула
кандидат фізико-математичних наук
доцент кафедри математичного і функціонального аналізу

Детальніше в цій категорії: Ломніцький Антоній (Antoni Łomnicki) »

Коментарі (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua