Log in

Ауербах Герман (Auerbach Herman)

Г. Ауербах народився 26 жовтня 1901 року в Тернополі. Батько Філіп був правником і мав канцелярію у Підволочиську, мама ‒ Юлія. Початкову школу закінчив у Підволочиську, І клас приватної гімназії – у Лодзі, ІІ і ІІІ класи – у І гімназії у Тернополі, IV клас – в німецькій гімназії в Оломувці, а з V до VII класу відвідував IV гімназію у Львові, де у 1919 році отримав атестат зрілості.

Через хворобу і погане матеріальне становище навчання продовжив уже в 1921 році на факультеті права університету Яна Казимира у Львові. Відвідував також заняття з математики (лекції та семінари Г. Штайнгауза з теорії рядів Фур’є, про що свідчить свідоцтво про участь у семінарі). Наступного року він перейшов на філософський факультет університету. Навчання закінчив у 1926 році, склавши вчительський іспит (наукову частину). У 1923 році він став демонстратором, а з 1925 – молодшим асистентом на кафедрі Штайнгауза. Далі з 1927 року на цій же посаді він був на кафедрі Є. Жилінського, а з 1930 року – уже старшим асистентом (до 1939 року).

У квітні 1930 року Г. Ауербах подав до Ради математично-природничого факультету докторську працю “O polu krzywych wypukłych o średnicach sprzężonych”. Рецензентами праці були Є. Жилінський і С. Рузевіч.

Відзначивши основний результат: серед опуклих кривих зі спряженими діаметрами найбільшу площу має еліпс, а найменшу шестикутник, вони написали: “Праця п. Ауербаха є оригінальним і гарним додатком до теорії опуклих кривих і повинна бути надрукованою”.

На основі цієї праці Г. Ауербах був допущеним до докторських іспитів: математики, астрономії і філософії. Після їхнього складання 4 жовтня 1930 року відбулась церемонія промоції. Промотором був Г. Штайнгауз.

У жовтні 1934 року Г. Ауербах подав прохання до Ради факультету про допуск до габілітації з метою отримати право викладання в університеті і займати посаду приват-доцента. Для цього подав працю “Teoria grup liniowych ograniczonych”. Для розгляду цієї справи Рада вибрала трьох референтів: С. Банаха, Г. Штайнгауза та Є. Жилінського. Комісія у своєму рефераті оцінила результати, які отримав Г. Ауербах у 8-и надрукованих працях. Особливу увагу звернула на результати з теорії функцій дійсної змінної, теорії опуклих тіл та теорії неперервних груп.

Результати праць доктора Ауербаха в теорії неперервних груп є настільки значні, що створив він собі ім’я у світовій математиці і є слушно вважаний за одного з дуже поважних фахівців з цієї важливої ділянки. Потрібно сказати, що плідна праця в теорії неперервних груп вимагає дуже всесторонньої і глибокої підготовки. Результати доктора Ауербаха просунули теорію неперервних груп суттєво вперед не тільки доведенням низки нових тверджень, а також через постановки задач нового типу і введення методів до цього часу невживаних. Теорія неперервних груп у цей час починала свій розвиток і тому оцінка праць Ауербаха була така висока.

Після габілітаційної дискусії (23 лютого 1935 року) і лекції на тему “Про опуклі криві та поверхні” (26 лютого 1935 року) Рада факультету надала Г. Ауербахові “veniam legengi” у галузі математики. Міністерство це рішення  затвердило у жовтні 1935 року. Як приват-доцент Г. Ауербах вів у Львівському університеті такі курси:

 • Теорія неперервних груп (1936/37 н. р.)
 • Елементи математичної статистики (1936/37)
 • Аналітична геометрія (1937/1938)
 • Вправи з прикладної математики (1937/38, 1938/39)
 • Вступ до вищої геометрії (1938/39)
 • Вправи з теорії ймовірностей (разом з Г. Штайнгаузом, 1938/39)

У 1936 році разом з С. Мазуром і С. Орлічем став членом редакційного комітету “Studia Mathematicae”.

Після реорганізації університету у 1939 році Г. Ауербах дістав посаду професора ІІ кафедри аналізу, якою керував Г. Штайнгауз. У січні 1941 року Рада університету просила ВАК СРСР надати йому ступінь доктора фіз.-мат. наук і звання професора.

У часи німецької окупації Львова трагічно загинув. Є кілька версій його смерті. У своїх зізнаннях 1944 року С. Банах пише, що Г. Ауербах був арештований в часі, коли лежав у лікарні Рапапорта разом з іншими хворими, лікарями і персоналом і розстріляний в часі так званої “аксії”. Інші джерела стверджують, що Ауербах отруївся 17 серпня 1942 року перед вивезенням його до табору смерті. Про те, що Ауербах отруївся, повідомила листом автора колишня учениця Ауербаха в євангельській гімназії Марія Свенціцька (фотографія Г. Ауербаха, яка тут поміщена, є надана нею з випускного альбому євангельської гімназії 1937 року).

Праці Г. Ауербаха належать до різних розділів математики. Перші роботи стосуються теорії функцій дійсної змінної. Займався він також геометрією опуклих тіл, теорією ймовірностей, теорією неперервних груп та гідростатикою. Опубліковано 17 його праць.

Г. Ауербах був надзвичайно здібним математиком, всіма визнаним ерудитом. Якось після розмови з ним П. Ю. Шаудер сказав своєму колезі Шаєрові зі здивуванням: “Він вміє навіть більше, ніж я”. Банах відсилав учнів, які турбували його питаннями, до Ауербаха, якого він вважав живою енциклопедією. Протягом довгого часу Ауербах вів багату бібліотеку математичного семінару.

Жив Ауербах самотньо, у дуже скромних умовах. Був частим учасником дискусій у Шотландській кав’ярні, де він любив грати у шахи. У Шотландській книзі сформулював 4 проблеми і ще 4 разом з С. Банахом, С. Мазуром, С. Уламом.

С. Улам так згадує про Г. Ауербаха: “Був несміливий, мовчун, час від часу виявляв проблиски чорного гумору. Його математичні праці відзначалися елегантністю, і від нього власне навчився деяких дуже класичних розділів математики, як теорія ігор і алгебр Лі, якими не займались спеціально у Львові”.

В історії Шотландської кав’ярні залишився анекдот про Ауербаха: на питання, чому він не чистить свій капелюх, який обміняв йому в гардеробі якийсь відвідувач кав’ярні, він відповів: не буду чистити капелюх злодієві.

Література:
     Derkowska A., Mikosz M., Neugebauer A. Herman Auerbach (1901-1942) // Wiad. mat. XXIX, 2, 1992, s. 225-232;
     Duda 2, ДАЛО ф. 26, оп. 5, с. 38;
     Maligranda L., Prytula G., Lwowscy uczeni wymienieni w przesłuchaniach Banacha z 1944 roku // Wiad. mat. 49 (1), 2013, s. 29-66.

Я. Г. Притула

Ярослав Григорович Притула
кандидат фізико-математичних наук
доцент кафедри математичного і функціонального аналізу

Коментарі (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua