П'ятниця, 10 квітня 2015 Автор

Ratio Studiorum

(4 голосів)
Перегляди: 10366 разів
Ratio Studiorum Ratio Studiorum

The Ratio Studiorum«Ratio Studiorum» – найголовніший освітній документ ордену єзуїтів, який відредагований ще у 1586 році і затверджений у 1599 році.  Цей документ описує весь уклад студій системи єзуїтської освіти, права та обов’язки всіх учасників учбового процесу, організацію навчання, програму та зміст навчання, методику навчання і поведінку керівників, вчителів та учнів. Тут є також рекомендації щодо змісту кожної з дисциплін, що викладались у єзуїтських школах.

Курс філософії входив до вищих наук і тривав три роки для клериків і два роки для світських студентів. «Ratio Studiorum» тлумачила курс філософії як підготовчий до богослов’я. Філософські  виклади проводились  на основі філософії Аристотеля в інтерпретації «добрих коментаторів» (наприклад, Томи Аквінського). Програма філософії містила скорочений виклад логіки (діалектику), філософію природи (фізику), метафізику (науку про духовні першооснови буття), моральну філософію (етику), метаматематику.

При вивченні діалектики, яку вважали вступом до всієї філософії, використовували підручники, видані єзуїтами, що спирались на «Вступ» Порфирія, «Органон» Аристотеля. Викладання філософії природи (фізики) розпочиналось на другому році і базувалось на творах Аристотеля: «Фізика», «Про небо», «Про постання і загибель», «Метеорологія», «Про душу».

При вивченні метафізики користувались Аристотелевою «Метафізикою», а основою при вивченні етики була його «Нікомахова етика».

Математика та механіка у Львівському університеті
Історія математики у Львові бере свій початок з шкіл, які були тут ще до колегіуму єзуїтів та університету. З ХV століття у Львові діяла кафедральна школа, яка була організована за зразком західноєвропейських шкіл середнього рівня...
детальніше...

Про вивчення математики в «Ratio Studiorum» написано: «Нехай всі філософи впродовж другого року філософії також слухають у школі зо три чверті годин лекцій з математики; а хто виявлятиме здатність і схильність до таких студій, нехай займається ними ще й на приватних лекціях після [закінчення] курсу».

Рекомендувалося вивчати «Начала» Евкліда. У межах математики навчали арифметики, геометрії та початків тригонометрії, а також елементів географії та астрономії. Для цього рекомендувалися праці Крістофера Клавія (Клавіуса) (1537-02.06.1612), відомого математика-єзуїта, який написав коментар до праці Йоана Сакробоска (близько 1200-1256) «Про Сферу».

В серії Товариства Ісуса «Ratio Studiorum» у 2008 видано українською та латинською мовами («Ratio Studiorum»: уклад студій Товариства Ісусового. Система Єзуїтської освіти (серія «Studiа  Rationis»)/ пер. з лат. Д. Паренько, пер. з англ. А. Маслюк. – Львів: Свічадо, 2008  - 252 с.). В додатку до книги поданий короткий перелік відомих особистостей, які навчалися в єзуїтських навчальних закладах. Серед них є Вольтер, Гарсія Лорка, де Голль, Декарт, Дідро, Фідель Кастро, Клінтон, Коельо, Конан Дойль, Рубенс, Сент-Екзюпері, Сервантес Торрічеллі, Хічкок та інші.

У світі заклади освіти ордену єзуїтів працюють і сьогодні.

 

Я. Г. Притула

Ярослав Григорович Притула
кандидат фізико-математичних наук
доцент кафедри математичного і функціонального аналізу

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Наші контакти

Ідея, дизайн, верстка і т.д.:
Олег Романів