Лянце Владислав Елійович

Народився 19 листопада 1920 року у Варшаві. Починаючи зі шкільного віку, майже все його життя пов'язане зі Львовом. Навчався спочатку шість років у гімназії №9 на вулиці Хотинській, а згодом – два роки в природничо-математичному ліцеї при гімназії №12.

У січні 1940 року був зарахований на перший курс фізико-математичного факультету Львівського університету. Тут він слухав лекції М. Зарицького (математичний аналіз), В. Орліча (алгебра), С. Мазура (диференціальна геометрія), Ю. Шаудера (теоретична механіка), відвідував семінари С. Банаха. Його однокурсниками були М.Й. Вішік і А.В. Штраус.

На другому курсі він довів теорему, посилання на яку є у виданні "Шкоцької книги" Mauldina. Вона дає відповідь на поставлену проблему Е. Шпільрайна (Марчевського). Про це написав Е. Шпільрайн в своїй статті опублікованій в 1945 році у "Fundamenta Mathem".

В час війни він працював на будівництві і у нафтовій промисловості у Башкирії, учителював. В 1945-48 роках продовжив навчання у Львівському університеті. З 1 серпня 1946 р. його призначили лаборантом кафедри теорії функцій, якою керував проф. О. Кованько. В 1947 році була опублікована його перша наукова робота з теорії майже періодичних функцій, виконана під керівництвом О. Кованька.

З 1948 року В. Лянце працював у Львівському політехнічному інституті, водночас навчавсь в аспірантурі під керівництвом Я.Б. Лопатинського. У квітні 1951 року він захистив кандидатську дисертацію на тему "О корректности постановки некоторых задач математической физики". У наступні роки наукові інтереси В. Лянце були скеровані головно у напрямі функціонального аналізу.

Теорія узагальнених спектральних операторів, а також її застосування до дослідження несамоспряжених операторів Штурма-Ліувілля на півосі становила основи докторської дисертації "Некоторые вопросы спектральной теории несамоспряженых операторов в гильбертовом пространстве", яку він успішно захистив у 1964 році у Московському університеті.

З 1964 року В. Лянце працює в університеті, як доцент (1964), професор кафедри геометрії (1965-1971), завідувач кафедри математичного аналізу (1971-1973), завідувач кафедри теорії функцій та функціонального аналізу (1973-1991), професор кафедри.

З початком праці В. Лянце в університеті співпадає початок роботи організованого ним Львівського міського семінару зі спектральної теорії лінійних операторів.

Поряд з теорією узагальнених спектральних операторів його цікавлять теорія оптимального керування, деякі задачі пружності і інше. У 1980 році В. Лянце почав вивчати, а згодом – викладати науковим працівникам і студентам нову математичну науку – нестандартний аналіз. Центр його наукових інтересів неухильно зміщується у бік нестандартного аналізу. До цієї тематики він залучив і групу своїх учнів.

Про заслуги В. Лянце свідчать більше 130 наукових праць, три монографії, серед його учнів близько 20 докторів і кандидатів наук.

Як високо інтелігентна людина, Владислав Лянце глибоко шанував людську гідність і не втрачав своєї. Він дуже любив і розумів музику, тонко відчував прекрасне в людині, в природі, в музиці і в математиці.

Помер В. Лянце 29 березня 2007 року.

Додатки:

Спогади про Владислава Елійовича Лянце...

Фотографії: