Скрипник Ігор Володимирович

І.В. Скрипник народився 13 листопада 1940 року у місті Жмеринка Вінницької області. Після закінчення середньої школи у 1959 році вступив на механіко-математичний факультет Львівського державного університету, який закінчив у 1962 році. У цьому ж році поступив в аспірантуру на кафедру диференціальних рівнянь. Керівником І. Скрипника був академік Ярослав Лопатинський, семінар якого Ігор Володимирович відвідував ще будучи студентом. Дисертацію на тему "А-гармонічні форми на ріманових просторах" він захистив 1 червня 1965 року, ще до закінчення терміну навчання в аспірантурі. У львівському університеті Ігор Володимирович працював асистентом, старшим викладачем доцентом протягом 1965-1967 років. В 1967 році він переїхав в Донецьк, де в той час працював його вчитель Я. Лопатинський. З 1967 року Ігор Володимирович працював в Інституті прикладної математики і механіки АН УРСР на посаді старшого наукового співробітника. З 1975 по 1977 рік він – заступник директора з наукової роботи, а з вересня 1977 – директор цього інституту.

У 1972 році захистив докторську дисертацію: "Нелінійні еліптичні рівняння вищого порядку".

У 1979 році його обрано членом-кореспондентом АН УРСР, 1985 – дійсним членом Академії наук НАН України. В своїх працях він розвинув топологічні методи досліджень нелінійних еліптичних граничних задач для рівнянь вищих порядків; створив методи побудови асимптотичного розкладу розв'язків нелінійних еліптичних і параболічних задач Діріхле у дрібно перфорованих областях; отримав значні результати в теорії виродження еліптико-пораболічних систем.

Всього І.В. Скрипник опублікував близько 170 наукових праць, серед яких 5 монографій.

Плідну наукову роботу він поєднував з активною педагогічною діяльністю у Донецькому національному університеті, в Національному технічному університеті "КПІ", де очолював кафедри диференціальних рівнянь і математичної фізики. Серед його учнів 3 доктори і 20 кандидатів наук. Йому був не байдужий і ріст наукових кадрів у Львівському університеті. Багато викладачів нашого факультету вдячні йому за підтримку.

Він був організатором і науковим керівником багатьох міжнародних конференцій, зокрема, проведених у Львівському університеті.

І.В. Скрипник був відповідальним редактором збірника "Нелинейные граничные задачи" та "Українського математичного бюлетеня", членом редакційних колегій багатьох вітчизняних та зарубіжних журналів, до 2001 року головою Українського математичного товариства.

Наукові досягнення І.В. Скрипника одержали високу державну і громадську оцінку. Його нагороджено орденами "Дружби народів" (1986 р.) і Ярослава Мудрого V ступеня (2003 р.), удостоєно Державної премії Українив галузі науки і техніки (1989 р.), премії ім. М. Остроградського (1972 р.), М.М. Крилова (1992 р.) і М.М. Боголюбова (2000 р.), присвоєно звання "Заслужений діяч науки і техніки України" (1998 р.).

В 2003 році на пропозицію Ради механіко-математичного факультету, Вчена рада Львівського національного університету імені івана Франка надала І.В. Скрипнику звання почесного доктора "honoris causa". До цього львівський університет надавав це звання трьом математикам: В. Жмурку – професору Львівської Політехнічної школи (пізніше професор Львівського університету)(1878 р.), В. Серпінському – професору Вроцлавського університету (1929 р.), А. Лебегу – професору Коллеж де Франс, Сорбони (Париж) (1938 р.).

Протягом всього життя Ігор Володимирович був наполегливою, делікатною, доброзичливою і простою людиною.

Помер І.В. Скрипник 2 лютого 2005 року.