Песін Іван Миколайович

Іван Миколайович Песін народився 7 січня 1930 року в м. Турка Львівської області. Його батько здобув вищу освіту в Київському університеті ім. Св. Володимира і від 1919 року працював викладачем гімназії спочатку в Кременці, а потім в Турці.

Дитячі роки його минули в родині батька у старовинному українському місті Кременці. Найтяжчі і найпохмуріші спогади з життя дитячого періоду були у нього пов'язані з трьома роками німецької окупації в час другої світової війни.

У 1947 рці після закінчення середньої школи поступив на фізико-математичний факультет Львівського університету. На старших курсах він стає активним учасником семінару, яким керував Л.Волковиський.

У 1952 році І.Песін закінчив з відзнакою університет і одержав рекомендацію до вступу в аспірантуру. Його науковим керівником став професор В.Волковиський. За час аспірантури він одержав важливі результати з теорії квазіконформних відображень. Ці результати лягли в основу його кандидатської дисертації «Метрические свойства квазиконформных отрображений», яку він захистив 24 жовтня 1955 року.

За час своєї наукової діяльності І.Песін зробив вагомий внесок не тільки в розвиток теорії квазіконформних відображень, а також в теорію функцій дійсної змінної і геометричну топологію. Широкий науковий світогляд, глибокі знання і нестандартний тип мислення дозволяли йому формулювати нові цікаві задачі і пропонувати підходи до їх вирішення. Його плідні математичні ідеї втілювалися в наукових пошуках учнів, серед яких два доктори і три кандидати фізико-математичних наук.

І. Песіна завжди приваблювали задачі, які можна формулювати не використовуючи складних математичних понять, але розв'язання яких було зовсім не очевидним і могло б приводити до несподіваних висновків. Наприклад, завдяки блискучій ідеї, його стаття «О длине одного всюду разрывного множества точек», яка мала одну сторінку, була опублікована в журналі «Успехи математических наук» 1955, 10, вып. 3, с. 153.

В науковому доробку І.Песіна є 22 математичні праці, серед них монографія «Развитие понятия интеграла» (М. 1966). Вона була перекладена англійською мовою і витримала два видання у США.

У 1984 році він залишив педагогічну роботу за станом здоров'я.

Активну наукову і педагогічну діяльність продовж трьох десятиліть І.Песін проводив в умовах постійної боротьби з невиліковною недугою, яка вразила його, двадцятилітнього юнака, ще в 1951 році. Оскільки медицина була безсила, то йому доводилось розраховувати лише на самого себе. У цій боротьбі, що вимагала постійного напруження фізичних і духовних сил, він випробував багато різних методик і підходів, серед яких фізичні вправи, спорт, голодування.

І. Песін написав низку рукописних психологічних праць, у яких виклав свої спостереження, поділився роздумами та висновками з багаторічного досвіду життя у складних умовах, що випали на його долю.

Рукописні праці І.Песіна зберігаються у фондах Наукової бібліотеки університету.

Помер Іван Миколайович Песін 9 липня 1993 року.

Детальніше в цій категорії: « Лісевич Любомир Миколайович