Мазуркевич Стефан

Мазуркевич Стефан (Stefan Mazurkiewicz)

С. Мазуркевич народився 25 вересня 1888 року у Варшаві. Його батько Ян був відомим адвокатом. У 1898-1905 роках навчався у державній гімназії у Варшаві, а потім у гімназії імені Хжановського, яку закінчив у 1906 році. Іспит на атестат зрілості склав у тому ж році у 4-тій гімназії у Кракові.

Математику вивчав на філософських факультетах університетів у Кракові (два семестри), у Мюнхені (п’ять семестрів), у Геттінгені (чотири семестри). Літній семестр 1912 року провів у Варшаві. Навчання закінчив у Львівському університеті, де у 1913 році отримав ступінь доктора філософії. Тут він подав докторську працю Przyczynki do teoryi mnogości, рецензентами якої були Юзеф Пузина та Вацлав Серпінський. Два докторських іспити з математики разом з фізикою (20.02.1913) та філософією (06.02.1913) склав на “відмінно”. Промоція його як доктора відбулася 22 лютого 1913 року. Промотором був Ю.Пузина.

Рецензію на докторську працю писав В. Серпінський. Зокрема, він написав: “Працю пана Стефана Мазуркевича Додатки до теорії множин належить впевнено зарахувати до видатних докторських праць”; “... вводить нове означення плоскої кривої і доводить, що його означення еквівалентне відомому означенню Кантора”; “... означення пана Мазуркевича з деякого погляду є навіть простіше від означення Кантора...”; “У третій частині ... доводить власне, безмежно цікаве твердження, що кожен континуум можна розкласти на дві точкові множини (точкова множина – це множина, яка не містить жодної частини, яка є континуумом)”; “У четвертій частині ... вдалося ... довести, що кожна неперервна крива, яка заповнює квадрат, містить всюди щільну множину потрійних точок”.

Проблемами теорії множин та топології Мазуркевич зацікавився під впливом З. Янішевського, який у 1911/1912 навчальному році викладав топологію на Вищих курсах у Варшаві, та В. Серпінського, який в цей час викладав у Львівському університеті.

З 1915 року С. Мазуркевич викладав у Варшавському університеті. У 1919 році габілітувався у Краківському університеті (очевидно, габілітація була перенесена у Варшавський університет), з 1919 року він надзвичайний, а з 1920 року – звичайний професор Варшавського університету. Разом з Серпінським і Янішевським започаткував видання журналу Fundamenta Mathematicae і був його співредактором.

В часи радянсько-польської війни у 1920 році з В. Серпінським та С. Лесневським працював у відділі шифрування Генерального штабу, де брав участь у зламі шифрів Червоної армії.

У Варшавському університеті С. Мазуркевич виконував обов’язки декана факультету (1927/28, 1930/31 – 1937/38 навчальні роки). У 1938 році став проректором університету. Був членом-кореспондентом (з 1922 року) і дійсним членом (з 1936 року) Польської академії наук. Був членом багатьох наукових товариств.

Наукові зацікавлення стосувались головно теорії множин, топології та теорії функцій дійсної змінної. Розв’язував проблеми і з інших розділів математики: теорії рядів, гідродинаміки, статистики та теорії ймовірностей. Опублікував 141 працю.

С. Мазуркевич неодноразово бував у Львові, у 1929 році протягом одного триместру викладав у Львівському університеті (3 год. лекцій і 2 год. семінарських занять). Зі Львовом пов’язана знаменита “лема ККМ” – спільна стаття Кнастера, Куратовського та Мазуркевича “Ein Beweis des Fixpunktsatzes für n-dimensionalen Simplexe”, яка часто цитується у працях з математичної економіки.

Під час Другої світової війни С. Мазуркевич перебував у Варшаві, був зайнятий працею у магістраті. Після варшавського повстання покинув місто.

Помер 19 червня 1945 року в Гродзиську-Мазовецькому.

Література:
     ДАЛО ф. 26, оп. 5, спр. 1163; оп. 7, спр. 1874; Duda 2012.

Детальніше в цій категорії: « Кнастер Броніслав Богачевський Юліан »