Богачевський Юліан

Богачевський Юліан (Julian Bohaczewski, Bohatschewskyj, Bohačevskyi)

Ю. Богачевський народився 15 квітня 1897 року в селі Левці Долинського повіту (тепер Івано-Франківська область) в сім’ї священика. З 1904 року навчався у початковій школі у Стрию, далі у Стрийській гімназії, сьомий клас якої закінчив у 1914 році. Іспити на атестат зрілості склав на відмінно у Відні 13 січня 1916 року. До 1918 року служив у австрійському війську.

У 1921-1923 роках навчався в Українському (таємному) університеті у Львові. Продовжив навчання у 1923-1927 роках на філософському факультеті університету у місті Грац. Тут він брав участь в науковому семінарі, де зробив кілька доповідей з алгебри і теорії чисел. Згодом зайнявся науковими дослідженнями з теорії потенціалу під керівництвом проф. Ганса Бенндорфа (1870-1953).  У 1927 році отримав ступінь доктора філософії в галузі фізико-математичних наук на підставі дисертації “Про інфлюенційний вплив кулистого провідника на концентричний сектор (кульовий сегмент)” (Ueber Influenzierung einer leitlenden Kugel durch eine konzentrische Kugelkalotte). Його результати використані в книзі Г. Бенндорфа “Atmospherische Elektrizität” (рос. переклад Атмосферное електричество М. Л. Гостекизрат, 1934, 123 с.).

У 1927/28 навчальному році навчався в університеті м. Познань, щоб отримати право викладати  у середніх школах Польщі. Склавши 8 травня 1928 року іспити з математики, фізики, а також іспит з педагогіки, отримав кваліфікацію вчителя середніх шкіл з математики як головної дисципліни, із фізики як додаткової дисципліни. Спочатку працював у державних школах у Перемишлі (1928 р.), Ярославі (1928-1929 рр.), Кам’янці Струмиловій (1929-1931 рр.), Раві-Руській (1931-1932 рр.).  Потім у приватних українських гімназіях в Яворові (1935-1936 рр.), Стрию (1936-1938 рр.), Рогатині (1938-1939), в середній школі №1, №2 м. Рогатин (1939). З лютого 1940 року працював на посаді доцента у Львівському педагогічному інституті. Під час німецької окупації у 1941-1944 роках викладав хімію та інші непрофільні предмети у художньо-промисловій школі у Львові.

З 1944 року працював на посаді доцента, завідувача кафедри, старшого викладача у Львівському (пізніше Дрогобицькому) педагогічному інституті аж до виходу на пенсію. В інституті читав курси: вища алгебра, проективна геометрія, елементарна математика. Вів спеціальний математичний семінар.

Одночасно у 1945 році Ю. Богачевський працював на посаді доцента  кафедри геометрії у Львівському університеті (після від’їзду Б. Кнастера у Польщу), а у 1946 році виконував обов’язки завідувача кафедри вищої алгебри. З 17 липня 1946 року завідувачем цієї кафедри став Ярослав Лопатинський.

В університеті Ю. Богачевський був активним учасником семінару Б. Гнєденка. Він відзначився широкою ерудицією у фізиці та математиці, володів багатьма європейськими та класичними мовами, допомагав студентам робити переклади наукових статей. Будучи уже на пенсії він ледь не щодня відвідував читальний зал Наукової бібліотеки університету.

З 1934 року Ю. Богачевський – член Наукового товариства імені Т. Шевченка у Львові. Про різносторонність його інтересів свідчать праці, надруковані у виданнях НТШ. Тут він опублікував 4 статті:

1.  I. Bohačevskyi, Transformation der Laplaceschen Differentialgleichung im n. Dimensionalen aufgenerelle Koordinaten // Збірник математично-природничо-лікарської секції НТШ, т. ХХХІ, 1937, с. 61-67.
  2. Ю. Богачевський, Формалізм та інтуїцизм у математиці //  Збірник математично-природничо-лікарської секції НТШ, т. ХХХІ, 1937, с. 80-98.
  3. I. Bohačevskyi, Versuch einer allgemeinen Herleitung der Summenformel arithmetischer Progressionen beliebiger Ordnung // Збірник математично-природничо-лікарської секції НТШ, т. ХХХІI, вип.1, 1938, с. 1-10.
  4. I. Bohačevskyi, Versucheiner Verallgemeinerung der Lagender’schenPolynome // Sitzungsberichte der math.-natur.- ärztlichen Sektion, Heft XXVI, 1938.

Праця [2] є розширеним варіантом виступу Ю. Богачевського на VI з’їзді українських природників і лікарів у Львові 17 травня 1937 року. В ній автор розглядає різні підходи до подолання кризи, пов’язаної з відкриттям парадоксів у теорії множин і до побудови основ математики.

У 1946 році Ю. Богачевський подав у видавництво “Радянська школа” посібник ”Про злудні [оманливі] доведення елементарної геометрії та їх використання у навчанні геометрії”.

Помер Ю. Богачевський 2 січня 1970 року у Львові. Після його смерті залишилась велика бібліотека, книги з якої є в бібліотеці фізичного та механіко-математичного факультетів.