Сакс Станіслав (Stanisław Saks)

С. Сакс народився в м. Каліш (Польща) 31 грудня 1897 року в родині приватного чиновника Філіпа Сакса і Емми з дому Босак. Навчатись в школі почав у 1905 році в Каліші. Після переїзду батьків до Варшави з 1907 року навчався в школі Міхала Кречмара, де у 1915 році отримав атестат зрілості.

З 1915 року навчався у Варшавському університеті. Особливий вплив на його зацікавлення математикою здійснив С. Мазуркевич. Тому наукові інтереси С. Сакса стосувалися теорії функцій дійсної та комплексної змінної, а також деяких аспектів топології.

В цей час він ангажується до політичної діяльності. Був членом організацій “Незалежна соціалістична молодь”, “Польська соціалістична партія”. Наукова праця віддалила його від політичної діяльності. З травня 1919 року по грудень 1920 року С.Сакс служив у польському війську і перервав заняття в університеті.

Навчання в університеті він закінчив у 1922 році захистом докторської дисертації Przyczynek do topologii powierzchni i obszarów płaskich. Промоція відбулась 26 жовтня 1922 року. Промотор – С.Мазуркевич.

З жовтня 1921 року С.Сакс працював асистентом у Варшавській політехніці. Цю посаду він займав до вересня 1939 року. У 1926 році він габілітувався у Варшавському університеті і з цього часу працював приватним доцентом на II кафедрі математики математично-природничого факультету. Тут він викладав аналітичну і диференціальну геометрію, теорію інтеграла, теорію функцій, теорію гармонійних функцій і потенціалів, а також інші предмети з аналізу. У 1932/33 навчальному році перебував у США як стипендіат фонду Рокфеллера.  Кандидатура С. Сакса тричі не була затверджена на посаду професора (у 1932, 1939 роках в Університеті Стефана Баторі у Вільнюсі, у 1936 році у Варшавському Університеті). С. Сакс походив з єврейської сім’ї, у 1920 році він прийняв римо-католицьке віросповідання, а у 1925 році – євангелістське.

З початком Другої світової війни у 1939 році С. Сакс був мобілізований і разом з військом потрапив до Львова. У 1939-1941 роках він працював професором фізико-математичного факультету Львівського університету на кафедрі аналізу I, де керівником був С.Банах. Як згадує В. Лянце, який тоді був студентом факультету: “Сакс постійно перебував у відомих лише йому роздумах. Він так і не встиг поміняти на цивільне вбрання мундир польського солдата, в якому ходив на лекції і в знамениту «Шкотську кав’ярню» ”.

У Львові Сакс продовжував активну наукову працю. На науковій конференції в Університеті в січні-лютому 1941 року він виступив з доповіддю “Про субгармонійні функції”. Його результати з цього питання були опубліковані в журналі «Математической сборник» у 1941 році.

Після приходу німців до Львова С. Сакс повернувся до Варшави. Там його арештувало гестапо і в листопаді 1942 року його замордували.

С. Сакс є автором більше ніж 50 наукових праць, серед них дві монографії “Théorie de l’intégrale” і “Funkcije analityczne”. Перша з них перекладена на англійську та російську мови, друга – на французьку та англійську.

Наукові результати С. Сакса стосуються питань диференційовності інтеграла Лебега функцій n змінних, диференційовності функцій багатьох змінних, властивостей похідних Діні, властивостей субгармонійних функцій. Важливі результати С. Сакс отримав і в галузі функціонального аналізу. Він першим застосував метод категорій Бера, який став стандартним методом в математичних дослідженнях львівської математичної школи. Так, рецензуючи статтю Банаха і Штайнгауза про “згущення особливостей”, яку вони подали до журналу Fundamenta mathematicae, С. Сакс знайшов інший простіший метод доведення їхнього твердження, який опирався на категорії Бера. Автори переробили статтю і про це згадали у вступі до неї.

С. Сакс мав спільні публікації з багатьма математиками. В математичній літературі відомі твердження та поняття, пов’язані з його іменем (теорема Віталлі-Гана-Сакса, властивості Банаха-Сакса, простір Сакса).

С. Сакс був одружений з Софією з Коженьовських, мав сина Марка.

Література:

Архів Львівського університету, особова справа С. Сакса; Duda 2012; Przenioslo; Лянце В. Е. Коли деканом був Стефан Банах, Про математику і математиків, Київ, 1992; Zygmund A., StanisławSaks (1897-1942), Wiadomości Matematyczne 24, 1982.

Детальніше в цій категорії: « Богачевський Юліан Раєвський Ян (Jan Rajewski) »