Кодеш Франц

Кодеш Франц (Franc Kodesch von Treuenhorst)

Ф. Кодеш народився 3 серпня 1761 року у чеському місті Наход. Початкову освіту здобув у школах Находа і Брна, вищу освіту – в Празькому університеті. Лекції з математики слухав у професорів С. Видри, І. Тессенера, а з астрономії – у А. Стрнета. 15 березня 1787 року Ф. Кодеш здобув за конкурсом кафедру математики у Львівському університеті. З вересня цього ж року він почав викладати в університеті. У 1789 і 1804 роках Ф. Кодеш був деканом філософського факультету, а в 1804-1805 роках – ректором Львівського університету.

У 1805 році австрійський уряд ліквідував Львівський університет. Замість нього почав діяти ліцей. Частина професорів переїхали до Краківського університету, серед них був і Ф. Кодеш. У Кракові він викладав математику та практичну геометрію, а також був у 1806 році деканом філософського факультету та у 1805-1807 роках керував Астрономічною обсерваторією. Після Ф. Кодеша директором обсерваторії став відомий астроном та математик Юзеф Літтров.

У 1809 році Краків опинився у складі  Варшавського князівства. Ф. Кодеш відмовився засвідчити свою лояльність польській владі і покинув Краків.

У 1810 році Ф. Кодеш повернувся до Львова, де спочатку у ліцеї, а згодом в університеті був професором математики та практичної геометрії. Обирався деканом філософського факультету у 1818, 1824 і 1829 роках, ректором у 1815/1816 і 1816/1817 роках. Згідно з програмою філософського факультету він читав курс Чиста математика (7 год.) для студентів першого курсу за підручником Христіана Вольфа Mathesis pura та факультативний курс Практична геометрія (3 год.) для студентів другого курсу за підручником Абрахама Готхельда Кестнера Mathesis applicate. Частину занять Ф. Кодеш проводив у полі, де навчав студентів робити виміри на місцевості.

Згодом Ф. Кодеш видав власний підручник Elementa mathesis purae t.1 (1818), t.2 (1826). У першому томі підручника подана арифметика та елементарна алгебра, обчислення коренів, логарифми. Тут подані відомості про геометричні фігури та обчислення площ і об'ємів. В останніх розділах підручника є тригонометрія та її застосування, а також аналітична геометрія конічних перерізів. Диференціального числення у підручнику немає. Проте в підручнику Х. Вольфа Mathesis pura (який є в університетській бібліотеці з автографом Ф. Кодеша) є розділи з диференціальним та інтегральним численням у тодішньому викладі.

Маючи досвід роботи в Астрономічній обсерваторії у Кракові, Ф. Кодеш провадив астрономічні спостереження у Львові та інших містах. На основі цих спостережень він опублікував кілька статей. В роботах "Abhandlung über die Zinsrechnung", Lemberg, 1800, "Abhandlung über die Rechnung bei veränderten Zahlungsterminen", Lemberg, 1826, він подає обчислення відсотків у різних фінансових операціях (тепер це називали б початками фінансової математики).

Австрія належно оцінила патріотичну позицію Ф. Кодеша: у 1813 році від імені австрійського імператора йому було вручено нагороду – золотий ланцюг з медаллю, у 1815 році він отримав звання цісарського-королівського радника, а в 1827 році – шляхетський титул з придатком фон Троєнгорст. Його портрет урочисто був встановлений у залі засідань Сенату. Пропонували йому і кафедру чистої математики у Відні.

Професор Ф. Кодеш був типовим педагогом німецької школи, культури і виховання: законослухняним, сумлінним і дуже вимогливим до студентів.

Роки на схилі віку у Ф. Кодеша були сумні: помер його єдиний син, радник шляхетського суду, захворівши на холеру, померла його дружина. 11 червня 1831 року через холеру помер також Ф. Кодеш.

Література:
Finkel, Starzyński; ДАЛО ср. 26 оп. 5 стр. 882; PSB.