Фабіан Оскар (Oskar Fabian)

О. Фабіан народився 28 лютого 1846 року в м. Новий Двір (Польща). Після закінчення гімназії у Варшаві у 1864 році навчався на математично-фізичному факультеті Головної Школи у Варшаві. Там отримав ступінь магістра. Продовжував навчання в університетах Гайдельберга, Мюнхена та Відня, де у 1870 році здобув ступінь доктора філософії. У Відні отримав кваліфікацію вчителя математики і фізики середніх навчальних закладів. Після повернення до Львова викладав до 1873 року у реальній школі.

У 1872 році габілітувався у Львівському університеті з математики і фізики на основі праці з математики «O zbieżności i rozbieżności szeregów nieskończonych» і двох праць з фізики. У 1873 році отримав посаду надзвичайного, а у 1881 році звичайного професора математичної фізики у Львівському університеті. У 1871-1881 роках був приват-доцентом у Політехнічній школі у Львові. У 1884/1885 навчальному році був деканом філософського факультету. Був членом Цісарської Леопольдинсько-Каролінської академії в Галлі і низки інших товариств.

Його наукові дослідження торкались фізики, математики, метеорології, астрономії. Праці з математики містять властивості збіжних та розбіжних рядів та логарифмів. Опублікував більше 20 статей і підручники Matematyka dlaszkółśrednich, Lwów, 1876 і Zarys mechaniki analitycznej jako wstęp do fizyki umiejętnej, Lwów, 1888.

У Львівському університеті читав лекції з математики, механіки та фізики. Зокрема, такі курси: про інтеграли та ряди Фур’є, механіка рідин, вступ до математичної фізики, загальна механіка, механіка рідин разом з диференціальним численням, аналітична механіка, теорія алгебраїчних операцій, яка опирається на геометрію, теорія еластичності та пружності тіл, геометрія плоских та просторових тіл, гідродинаміка, величини з напрямком і їхнє значення для теорії алгебраїчних дій (1885/1886 навчальний рік).

Основні математичні курси в той час читав професор Л. Жмурко, зятем якого був О. Фабіан. Під час читання математичних курсів О. Фабіан дотримувався системи викладання Л. Жмурка.

Помер О. Фабіан 28 квітня 1899 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі (поле 69, гробівець 249) в родинному склепі родини  Жмурків.

Література:
Finkel, Staszynski; ДАЛО ф. 26 оп. 5 спр. 1934.