Войдиславський Менахем

Войдиславський Менахем (Menachem Wojdysławski)

Народився 16 грудня 1918 року в місті Лодзі в сім’ї ткацького майстра. До 1927 року не ходив до школи, оскільки батько був безробітний, і М. Войдиславський проживав в селі у родичів. З 1927 по 1936 рік навчався у ІІ єврейській гімназії у Лодзі, яку закінчив з атестатом зрілості з відзнакою. У 1936 році почав навчання у Варшавському університеті, який закінчив у червні 1939 року з дипломом магістра. Уже на другому і на третьому році навчання в університеті він опублікував 2 наукові праці в журналі Fundamenta Mathematicae.

М. Войдиславський був одружений. Дружина Ріфка Розенштраух народилась 21 вересня 1919 року в Кракові, закінчила в 1938 році гімназію у Лодзі і в 1938/39 навчальному році вивчала у Варшавському університеті німецьку та англійську мову. Після приходу Червоної Армії на Західну Україну подружжя перебралось до Львова.

З 1 січня 1940 року М. Войдиславський був зарахований асистентом кафедри геометрії, якою керував С. Мазур. Він вів, зокрема, практичні заняття з аналітичної геометрії і був активним учасником кафедрального семінару з диференціальної та метричної геометрії. Після складання вступних іспитів, з 1 лютого 1941 року став аспірантом С. Мазура, який давав йому рекомендацію до вступу в аспірантуру 15 жовтня 1940 року: «Результати, які отримав тов. Войдиславський, стосуються різних проблем з обсягу топології і є цінені спеціалістами». «Зарівно ґрунтовна математична освіта тов. Войдиславського і його великі здібності до самостійного трактування наукових проблем дозволяють сподіватись, що він буде поважним науковим дослідником в галузі математики».

М. Войдиславський опублікував чотири праці з топології, зокрема одна праця була опублікована в Математическом Сборнике у 1946 році, після смерті автора. Про чотири наукові праці, підготовлені до друку, є відомості в його особовій справі в архіві Львівського університету. Результати, які є в опублікованих працях, цитуються в багатьох монографіях з топології.

Загинув М. Войдиславський у 1942 або 1943 році.

Література:

Войдиславський Менахем Вольфовіч // Архів Львівського університету, фонд 119, опис 1, спр. 1441;
Maligranda L., Prytula Ja. G., Lwowscy uczeni wymienianie w przesłucheniach Banachaz 1944 roku // Wiadom. matem. 49 (1), 2013.