П'ятниця, 21 червня 2013 Автор Опубліковано в Шишка хвойного дерева

5 цікавих наукових (майже) парадоксів

(9 голосів)
Перегляди: 57522 разів
5 цікавих наукових парадоксів 5 цікавих наукових парадоксів

Парадокс ліфта

Парадокс полягає в тому, що, якщо Ви знаходитеся на одному з верхніх поверхів, ліфт найчастіше приходить до Вас знизу. А якщо Ви, навпаки, на другому або третьому поверсі, ліфт частіше спускається згори. Свого часу цю дивну закономірність підмітили фізики Георгій Гамов та Марвін Стерн, що працювали на різних поверхах одного будинку. У чому ж справа? Багато вчених разом з Гамовим і Стерном намагалися знайти пояснення цьому дивному явищу. Ось найбільш вірогідна версія.

До людини, що знаходиться на верхньому поверсі, всі ліфти, природно, будуть йти знизу, а потім знову спускатися вниз. До пасажира, який перебуває на передостанньому поверсі, першим прийде ліфт, який піднімається на останній поверх, вниз він почне спускатися трохи пізніше. Виходить, що «висотникам» спочатку потрапляє ліфт, що йде нагору. Та ж ситуація з нижніми поверхами.

Помилка гравця

Інтуїтивне сприйняття можливості подій може суперечити теорії ймовірності. Адже, як не дивно, ймовірність бажаного результату при випадковості події не залежить від попередніх результатів.

Наприклад, Ви кидаєте монетку, і Вам випадає 10 поспіль решка. Здається, що вже наступного разу напевно випаде орел, але не тут-то було - ймовірність випадання орла, як і  раніше, 50%.

Парадокс вбитого дідуся

Припустимо, якийсь хлопець на ім'я Тарас потрапив у минуле і вбив свого рідного дідуся до того, як той зустрів його бабусю. У результаті ні батьки Тараса, ні сам Тарас так і не з'явилися на світ. А значить, Тарас не зміг би подорожувати в часі, що означає, що він не вбивав діда, і той залишився живий, а значить, Тарас все-таки з'явився на світ, і ... це замкнене коло можна повторювати нескінченно.

Парадокс брехуна

Один з найдавніших і найпопулярніших парадоксів має безліч формулювань: «Я брешу», «Це твердження - брехня» і навіть «Everybody lies». Головоломка, що знайшла відгук у серці Грегорі Хауса, за легендою, належить критянину Епіменіду, котрий заявив, що всі крітяни - брехуни і надовго поставив у глухий кут філософів.

Якщо «Everybody lies» - вірне твердження, воно означає, що бреше і сам Хаус. Значить, те, що всі брешуть, - це брехня, а це суперечить змісту висловлювання. І навпаки, якщо висловлювання хибне, то Хаус каже правду.

Парадокс п'яниці

Над цим парадоксом добре поміркувати в п'ятничний вечір у якомусь львівському барі - він налаштовує на відповідний лад. Формулюється він так: «У будь-якому барі існує, принаймні, один такий чоловік, що якщо він п'є, то п'ють всі». Логіка тут наступна:

А) Припустимо, вірно, що в шинку п'ють всі. Виділимо серед місцевих п'яниць одну людину, припустимо, Петра. Тоді якщо п'ють всі, то п'є і Петро. І навпаки.

Б) Другий варіант: невірно, що в шинку п'ють всі. Тоді тверезість зберігає, як мінімум, одна людина, нехай це знову буде Петро. Так як невірно, що він п'є, то вірно, що якщо він п'є, то п'ють всі.

З точки зору звичайного здорового глузду всі ці твердження більш ніж притягнуті за вуха. А ось за правилами класичної логіки вони працюють. По-перше, з помилкового твердження може слідувати все, що завгодно. У другому випадку те, що Петро п'є, - помилкове твердження, те, що, якщо він п'є, п'ють решта - теж помилкове. Значить, сумарне умовне твердження істинне.

cone

різне неперевірене звідусіль

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Наші контакти

Ідея, дизайн, верстка і т.д.:
Олег Романів