Log in

Стрийський парк

Стрийський парк Стрийський парк

Привіт, гуляки-львовомани. В повітрі вже пахне холодними п'янкими нотками осені. Залишилося ще зовсім трохи сонячних теплих днів. Не тратьте того часу, сидячи в кімнатах. Пішли гуляти Посмішка Проте сьогодні не будемо вештатися людними вуличками міста а підемо в парк. В Стрийський парк Посмішка Він, безумовно, є однією з окрас Львова. Розташований майже в центрі він, як оазис тиші посеред пустелі шумного міста. Але Стрийський (як коротко називають його місцеві мешканці) це не просто мальовничі алеї, озеро з лебедями, високі гіллясті дерева і гарні історичні будиночки. Парки відіграв доволі значну роль в історії міста.

Сучасний 60-гектарний Стрийський парк був запроектований відомим майстром садово-паркового мистецтва інженером міських плантацій Арнольдом Рерінґом (нім. Arnold Röhring) в 1876–1877 роках на території колишнього, так званого «першого», Стрийського кладовища, закритого у 1823 році. Парк було закладено у 1879 році. Якраз тоді, у 1894 р., на цих теренах австрійського Львова на широку ногу йшла підготовка до проведення Крайової промислової виставки. яку відвідали більше мільйона людей із понад 50 країн світу, а головним гостем був сам австрійський імператор. Парк разом з виставкою мав здивувати своєю красою гостей, що приїдуть з різних куточків імперії та світу. До того часу на цій території були лише пустирі. Спеціально до виставки територію сучасної верхньої тераси парку вирівняли, адже до цього вона була вкрита ярами. Для цього додатково було завезено близько 20 тисяч кубометрів ґрунту. В результаті утворилася тераса площею близько 50 гектарів. З 1887 року закипіла робота: пагорби вкривалися рідкісними видами кущів та дерев, розбивались алеї, планувались галявини та партерні газони. Про Рерінґа й тепер нагадує табличка біля входу до парку. Недаремно: 40 років ландшафтний дизайнер (як назвали би Рерінга тепер) віддав цьому парку. Він створив мальовничий ставок неподалік від головного входу, а також теплицю та будинок садівника. У новоствореному парку було висаджено сорок тисяч дерев, і крім смерек, кленів, яворів, тут знайшли притулок і багато екзотів.

Інша (колишня) назва парку – парк Кілінського. Це на честь національного героя Польщі, одного зі сподвижників Тадеуша Костюшка Яна Кілінського (1760-1819). У 1895 році влада Львова встановила йому пам'ятник саме у парку. Але у народі все ж таки залишилася популярною сучасна назва – Стрийський парк. А пам'ятник Кілінському стоїть і зараз. Колись Кілінський тримав у лівій руці прапор, а зараз просто розмахує рукою - я вам покажу, як в статуй знамена відбирати, мовляв...Посмішка Цікавим є напис-посвята на ньому: «Шевцю варшавському та полковнику війська народного». Так, національний герой Польщі був чоботарем. Дивно, адже усі поляки – шляхтичі Посмішка

Також у рамках Крайової промислової виставки відбулася міжміська футбольна гра між командами, що представляли Львів (спортивно-гімнастичне товариство «Сокіл») і Краків. І це був перший в історії України документально зафіксований футбольний матч. Тривав він 7 хвилин – до першого забитого голу. Першими забили наші. 14 жовтня 2004 року у Стрийському парку встановлено пам'ятний знак "Львів - Батьківщина українського футболу".

З 1922 року до початку Другої світової війни в парку працювала виставка-ярмарок «Східні торги», до якої підвели вузькоколійні залізничні шляхи для доставки вантажів і пасажирів від станції Персенківка. У 1951 році вузькоколійні шляхи частково розібрали, а з 1953 почали використовувати для створення Львівської дитячої залізниці «Вітерець», котра функціонує і зараз. Уся обслуга залізниці - школярі міських шкіл.

У 1952 році головний вхід у парк прикрасили легкою аркою корінфського ордеру (Вікіпедія вам в поміч що воно таке Посмішка) за проектом радянського архітектора Генріха Швецького-Вінецького. У радянський період територію парку збільшили за рахунок пустирів і невживаних ділянок, встановили чавунну огорожу, посадили нові породи дерев і чагарників.

У 2008 році у верхній частині Стрийського парку було відкрито перший в Україні скейт-парк. У 2009 році на кошти, виділені урядом Республіки Польща, було реставровано пам'ятник Яну Кілінському. Влітку 2013 відновлено після реконструкції функціонування фонтану «Івасик-телесик», який відтворює казкову атмосферу відомої однойменної казки. Тепер він музичний та підсвічений.

Стежки та алеї Стрийського парку (окрім верхньої тераси) в плані мають іррегулярний рисунок – у відповідності з естетикою англійського парку. Важливим композиційним елементом є також ставок з лебедями. Однак слід зауважити, що нерегулярний рисунок алей і нерівні контури берегів ставу є результатом ретельних дизайнерських розрахунків. Восени Стрийський парк вбирається в такі барви, що найдосвідченіший художник не передасть тієї палітри кольорів. Звивисті стежки пагорбами, під розсіяним світлом ліхтарів, нагадують лабіринти — просто йдеш вперед крізь туман, не знаючи, де опинишся. В цьому романтика і шарм, в цьому вишуканість і неповторність. Та що я вам, друзі, розказую. Підіть і подивіться самі.

Вдалої прогулянки!

Галерея зображень

View the embedded image gallery online at:
http://mmf.lnu.edu.ua/component/k2/1172#sigProId4bfcd4277a

Коментарі (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua