Log in

Скарби Ватикану. Частина 1

Скарби Ватикану. Частина 1

Основих Музеїв є 8: Григоріанський Етруський музей, Ватиканська бібліотека, Музей Піо-Крістіано, Ватиканська пінакотека, Музей К'ярамонті, Історичний музей, Колекція сучасного церковного мистецтва і Етнологічний міссіонерський музей. Але… Кожен більш-менш поважаючий себе Папа просто мусив мати свої покої. Апартаменти Борджія, Сикстинська капелла, Капела Нікколіна, Станце Рафаеля, Галерея географічних карт, Галерея Канделябрів, Зал Колісниць… Список можна довго продовжувати… Ось так і народжувалися шедеври Мікельанджело і Рафаеля smile за роботу Папи платили добре

Всі музеї за день обійти неможливо. Від отриманої через очі, вуха і дотики інформації просто вибухне мозок smile Я вас, друзі, поводжу по найцікавіших. Почнемо з Ватиканської Пінакотеки. Що таке пінакотека? Слово прийшло до нас ще із Стародавньої Греції, так там називалися приміщення, в якому зберігалися живописні зображення. А Стародавні Римляни пінакотекою називали кімнату в будинках при вході в атріум (закритий внутрішній дворик), прикрашену картинами, а також статуями та іншими художніми предметами, якими особливо дорожив господар. Зараз пінакотекою називають картинну галерею.

У 18 залах в хронологічному порядку представлено візантійський та європейський живопис XI—XIX ст. (близько 460 картин). Ватиканська Пінакотека заснована Папою Пієм VI і відома живописом Ренесансу 14-16 століття. Знаходиться Пінакотека в Бельведерському палаці Ватикану (не плутати з Бельведерським Палацом у Відні) smile Описувати всі побачені тут картини справа невдячна, тому зупинимося на найвідоміших.

«Триптих Стефанескі», (13301335), свого часу головний вівтар Базиліки Святого Петра в Римі, роботи Джотто.

Незакінчена робота Леонардо да Вінчі «Святий Ієронім» (1482). Свого часу картину було сильно пошкоджено, розрізано на дві частини і подейкують, що одна з них довгий час служила в якомусь магазинчику стільницею.

«Вівтар Одді» або «Коронування Богоматері» (1511-1512), роботи Рафаеля Санті. Історія ікони дуже цікава. Її виконали на замовлення папського історика та секретаря Сіджизмондо ді Конті для римської церкви Санта марія Арачелі в честь врятування від смерті, коли на будинок секретаря впав метеорит. А бачите в лівій частині картини ангелика, котрий тримає в руках порожню табличку? На ній, за побажанням замовника, мала бути написана причина написання ікони. Однак Сіджизмондо помер, не залишивши вказівок для тексту таблички. Але це нічого, в лівій нижній частині полотна видні метеорит і блискавка, котрі падають на місто.

Папа Лев X, бажаючи пов’язати своє ім’я з вже тоді відомою Сикстинською Капелою вирішив прикрасити її рядом дорогоцінних гобеленів ручної роботи і доручив Рафаелю виконати ескізи-моделі. Рисунки були відправлені у Фландрію (тепер Бельгія), де в майстерні брюссельського художника Пітера ван Ельста їх перетворили в гобелени. Найцікавіше те, що саме ці рисунки принесли Рафаелю всесвітню славу, адже його ватиканські фрески були доступні лише вибраній публіці, а рисунки отримали широке використання в якості взірців для гравюр на дереві чи на міді.

Рубрика «#створено_для_людей». Коли незрячий теж може побачити скарби…

Все, досить про картини, очі болять. Нас чекає щось набагаааато цікавіше. Наприклад Галерея географічних карт (Galleria delle Carte Geografiche). Вона виникла в 1578—1580 роках, і для неї західне крило Бельведерського палацу було збільшене на один поверх. В 120 метрах міститься 40 географічних карт із зображенням колишніх володінь Католицької церкви і найважливіших регіонів Італії в епоху папи Григорія XIII. Папа ті карти замовив у майстерні картографа і математика Іґнаціо Данті, і на них, окрім Італії, можна знайти Авіньйон (Франція), Сіцилію, Сардинію і Корсику (Іспанія). Галерея розділяє географію Італії на дві сторони — одну омиває Тірренське і Лігурійськоє море, іншу — Адріатичне.

А ще з Галереї Географічних карт відкриваються дуже красиві види на Сади Ватикану smile

Коло Галереї Географічних Карт є і Галерея гобеленів ручної роботи. Я навіть уявити не можу, скільки часу, сил і роботи пішло на те, щоб зіткати один такий гобелен…

… а у внутрішньому дворику красуються все можливі вироби з мармуру. Тут вам і надгробки, і могили, і ванни, і навіть цілі басейни…

От що ви, друзі, бачите на цих фото? Внутрішній дворик Папського Палацу, мармуровий фонтан і купу фіатиків, мерсів, бех, шкод і кілька мопедів. А я бачу Архіви Ватикану. Ага, там, там, під машинками smile Насправді під Папським палацом, а конкретніше під внутрішнім двориком є Архіви Ватикану.

Про Архіви можна говорити годинами і вони заслуговують окремого посту. Зазначу лише, що інформація, котра там міститься, неоціненна, і могла б спричинити не одну світову війну. Хто тільки свого часу не спекулював «знанням таємниць», захованих в більш ніж 85 км. архівних стелажів. Знаєте, скільки таких Денів Браунів з «Кодами Да Вінчі» було за історію Ватикану. Папа Павло V створив секретні архіви в 1610 році. Ну як створив… Відділив від Ватиканської Бібліотеки. Чотири століття по тому Ватикан пишався стома відкритими для загального огляду експонатами. По суті, архіви не були секретними з 1881 року, коли Папа Лев XIII відкрив їх для вчених.

Фонди не є легкодоступні. Вчені заходять через ворота Св. Анни, минають швейцарських гвардійців, проходять через дворик Бельведер і пред’являють свої акредитації, які необхідно поновлювати кожні півроку. Журналістам, студентам та історикам-любителям вхід не бажаний. Як я вже казала, переглядати файли не дозволяється. Замість цього дослідники подають запити на конкретні документи, використовуючи громіздкі каталоги, деякі з котрих написані від руки італійською або латиною. Вони можуть просити не більше 3-х документів на день. Якщо навіть за кілька хвилин (після отримання документів) вони зрозуміють, що в запитаних документах нема того, що вони шукають, вони втратять увесь день, а це серйозне випробовування для вчених, в яких «горять» терміни та для осіб, що приїхали здалеку. Використовувати комп’ютери дозволяються, але фотографувати — ні, а це означає багато втраченого часу на нотатки у читальному залі на третьому поверсі. Кожен чинний Папа вирішує, коли розширити архіви. Архіви є в закритому бункері, куди пускають лише спеціально навчених археологів. Тут, до речі, є багато документів, старовинних манускриптів і листів, котрі потрібно досліджувати. А якщо вам, друзі, здається що ті архіви далекі від України, то ви глибоко помиляєтес. У 2011 році у Канаді вийшла друком книжка англійською мовою під назвою «Священний Престол і Голодомор. Документи з ватиканських таємних архівів про Великий Голодомор 1932 — 1933 років у Совєтській Україні». Книжку, де зібрано понад 50 документів, видали отець Атанасій Маквей та професор Любомир Луцюк. Отець Маквей уже понад десять років здійснює пошукову роботу у ватиканських архівах. Він цікавиться історичними документами про Україну, оскільки, як зауважує, з української сторони ці матеріали ніхто не вивчає. frown

Але годі про Архіви. Нас чекає ще багато цікавого. Наприклад в Григоріанському Етруському музеї. Етруски то давні племена, що населяли в 1-ому тисячолітті до н.е. північний захід Апеннінського півострова, між річками Арно та Тибр — область, що називалася Етрурія (сучасна Тоскана), які створили розвинену цивілізацію, що передувала римській і яка справила на неї потужний вплив (інженерне мистецтво: зведення аркових склепінь; інсігнації (знаки влади), особливості політичної організації, структуру та озброєння армії, бої гладіаторів, перегони на колісницях, певні поховальні обряди та ін.). Етруски раніше за римлян створили федерацію міст-держав. Етруське суспільство було найдавнішим класовим суспільством на Апеннінському півострові. Цивілізація була настільки розвинена, що зразки їх письма дали початок латинському алфавіту.

А що вже казати про мініатюрні золоті прикраси, котрі вони робили без жодних ювелірних інструментів. В наш час таку тонку роботу важко знайти. Вони розміром… ну як кульчик smile

Можна тут знайти і експонати зі Стародавнього Єгипту. Найцікавішими звісно є мумії у саркофагах з сикоморового дерева і деякі з них відносяться до періоду (всього-навсього) 930-800 років до н.е.

Одразу за Етруським музеєм є музей Кьярамонті: статуї, барельєфи, саркофаги та інші цінності Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. Папа Пій VII став Понтифіком в 1800 році, і одразу видав указ про охорону витворів мистецтва в країні. Володарі подібних цінностей котрі були в приватних колекціях зобов’язувалися задекларувати свою власність. Вже потім в рамках спеціальної кампанії працівники скупляли для Ватикану витвори мистецтв в римських антикварів, колекція поповнювалася і за рахунок археологічних розкопок. Зараз в Галереї більше 1000 експонатів.

А ось Галерея Лапідарія, щоправда доступ дозволено лише за попереднім записом. Тут зберігається одна з найбільших у світі колекцій грецьких та римських написів, котра складається з більш ніж 3000 фрагментів. На стіні зліва є напиши християнського змісту, а на стіні справа язичницькі тексти

Друзі, ви бачили коли-небудь найсправжнісінький зоологічний музей в мармурі? В Музеях Ватикану такий є – Зал тварин smile він вражає різноманітністю видів, серед яких більшість екзотичні та фантастичні а деякі навіть вимерлі. Здається що вони ось-ось оживуть… Птахи, вовки, рисі, леви, пантери, олені, собаки… і навіть фантастичні тварини: Кентавр, Мінотавр, Грифон.

Каретний павільйон, або транспорт Папи різних епох - від карет до броньованого папамобіля. Кожен Папа вибирає собі автомобіль сам-марку, модель.  Сумніваюся я, щоправда, що Пап колись слуги носили на таких от носилках, але може…

… ось сідла для папських коней…

… і еволюція карет та авто…

А в цьому папамобілі стріляли в Івана Павла II L

А ось колекція поштових марок Ватикану та інших країн, де зображені Папи (в більшості Іван Павло ІІ)

Вам, певне, друзі від побаченого і прочитаного скоро мозок вибухне smile трохи перепочинемо, адже попереду нас чекає ще багато цікавого smile to be continued smile

 

Оцінити цей запис:
Ватикан
Amigos, Bienvenidos a Valencia. Або ласкаво просим...

Related Posts

Коментарі (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Залиште свій коментар

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Вкладення (0 / 3)
Share Your Location
«
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
»

Наші контакти


Ідея, веб-дизайн і т.д.:

Олег Романів
oromaniv at franko.lviv.ua