Вівторок, 14 березня 2023 Автор Опубліковано в Cтатті & Публікації

Як написати поему мовою пі?

(13 голосів)
Перегляди: 17612 разів
Як написати поему мовою пі? Як написати поему мовою пі?

14 березня у всьому світі святкують неофіційне, але вельми популярне свято - День числа π. Ще однією датою, пов'язаною з числом π є 22 липня, яке називається «Днем наближеного числа π», оскільки в європейському форматі дат цей день записується як 22/7, а значення цього дробу є наближеним значенням числа π. Свято було започатковане в 1987 р. фізиком з Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць і число), дата 14 березня - 3/14 - і час 1:59:26 збігається з першими розрядами числа π (3,1415926 ....). А ще число π співпадає з датою народження А.Ейнштейна: 14 березня (03.14).

Число π (пі)  надихнуло на створення мови пі, якою написані поеми і навіть один роман. Спробуйте самі, це заняття може стати заразним.

3,1415926535... Гарно, чи не так? Число π зачаровує людство впродовж тисячоліть. Воно дорівнює відношенню довжини кола до її діаметра. І здавна відомо, що це число – ірраціональне, тобто таке, в якому цифри після коми продовжуються до нескінченності. Ось тут, приміром, можна подивитись на число π, обчислене до мільйона знаків. Отож, ви зрозуміли...

Однією з найбільш вишуканих спроб використати красу числа π в естетичних цілях є створення поем мовою пі. У мові пі (англійською pilish) довжина слів відповідає цифрам у послідовності числа π.

Фрідманн і його колега Карл Хаген прийшли до такого несподіваного висновку, намагаючись на практиці обчислити розташування енергетичних рівнів - "висот", на яких можуть перебувати електрони щодо ядра - в атомі водню.

Спробуємо написати й свій вірш у жанрі пі – піему.

Wow (3), a (1) star (4)
A (1) fiery (5) supernova (9)
In (2) cosmic (6) burst (5)
Wow! (3)

Хіба існує кращий спосіб вшанувати Число π, ніж написати кілька піем? Запрошуємо читачів долучитись до цього пі-письменництва, але попереджаємо, це затягує.

Дехто експериментує з пі-ку – поемами в стилі хайку (традиційний жанр японської лірики). Кількість складів у пі-ку відповідає цифрам в числі π . Так, наприклад, зробили кореспонденти американської радіостанції NPR у 2008 році.

Число пі надихає

Щоб попрактикуватись писати мовою пі в інтернеті існує багато корисних ресурсів. Американський спортивний коментатор Майк Кіт написав мовою пі кілька оповідань і навіть цілий роман – Not a wake . На своєму сайті він також склав кілька порад, як писати мовою пі.

Щоби перевірити, чи не помилились ви в кількості букв і не відійшли від послідовності чисел у пі, скористуйтесь онлайн-лічильником. Він автоматично підраховує букви в кожному введеному слові.

Якщо вас непокоїть питання, чи можуть фрази мовою пі випадково виникнути на сторінках звичайної літератури, ви не одні такі. Насправді, в 2010 році Нік Фітцджеральд – тоді студент Університету Британської Колумбії – проаналізував тисячі книг у пошуках фраз, які б кількісно відповідали числу π .

"Дещо розчаровує той факт, що найдовша фраза, яку вдалось знайти мовою пі, містила всього вісім цифр числа пі, – зазначає Нік Фітцджеральд. – А у більшості книг найдовші послідовності пі містили всього від трьох до п'яти слів".

Лише в п'яти книгах були послідовності з восьми слів, кількість букв у яких відповідала числу π.

Це відкриття лише підтверджує, наскільки екстравагантною є мова пі, і пояснює, чому речення, складені за послідовністю числа π звучать так поетично, бо вони незвичайні і екзотичні за своєю суттю.

І на завершення ще одна невеличка піема, щоби надихнути вас.

Так (3), я (1) хочу (4),
І (1) добре (5),
Смакувати (9)
Пі (2)-пироги (6).

π-піца

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

yaneya

Якщо не можеш вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, -
Змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі!

Коментарі  
0 # Михайло Сенів 11.02.2024, 22:27
Кую я силу у науці натхнення до знання зерно яке зійде осяяними весняними думками розквітне дар що нам дарунками несе
Відповісти
Додати коментар

Захисний код
Оновити

Наші контакти

Ідея, дизайн, верстка і т.д.:
Олег Романів